Ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa wśród ludności na całym świecie jest „absolutnie niskie” – zapewniła dziś Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po wybuchu epidemii na statku wycieczkowym MV Hondius, w wyniku której zmarło trzech pasażerów.
„To niebezpieczny wirus, ale tylko dla osoby, która jest faktycznie zakażona. Ryzyko dla ogółu populacji pozostaje niezwykle niskie” – powiedział rzecznik WHO, Christian Lindmeier, dziennikarzom w Genewie.
Podkreślił, że nawet wśród osób, które na statku wycieczkowym MV Hondius przebywały w tych samych kabinach co osoba zakażona, „wydaje się, że w niektórych przypadkach żadna z nich nie została zakażona”.
„To nie jest jak na przykład odra: jeśli jesteś tutaj, w sali prasowej, a ktoś z przodu kaszle, pierwsze rzędy będą narażone. Bliski kontakt oznacza praktycznie nos w nos (…). To nie jest nowy COVID” – podkreślił.
Statek wycieczkowy Hondius, należący do holenderskiego przewoźnika Oceanwide Expeditions, wypłynął z miasta Ushuaia w Argentynie 1 kwietnia i obecnie zmierza na Teneryfę na Wyspach Kanaryjskich, gdzie ma dotrzeć w niedzielę.
Na statku zmarło troje pasażerów, a najnowsze dane WHO opublikowane w czwartek wskazują na pięć potwierdzonych przypadków i trzy podejrzenia zakażenia.
Źródło: protothema.gr


